Wsparcie na wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota
ul. Raciborska 27
44-350 Gorzyce
tel./fax. 32 45 15 034
Godziny otwarcia biura:
7.30 – 17.00 w poniedziałek
7.30 – 15.30 od wtorku do czwartku
7.30 – 12.00 piątek
Bądź EKO... Współpraca-rywalizacja-integracja
Głównym celem projektu było pogłębienie u dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, szkolnym praktycznej wiedzy o tematyce ekologicznej oraz wraz z włączeniem w tą edukację dorosłych.
Projekt zakładał działania na kilku płaszczyznach:
- Warsztaty Zrób coś niczego i mali Ekolodzy, o następującej tematyce:
„Zrób coś z niczego” tj. Ekologiczne zakładki do książek , Geoplan, Ozdoby z żarówek, Gry zespołowe z recyklingu, Organizer na kredki.
"Mali ekolodzy" tj. Segregacja śmieci, Papierowe zoo, Kolorowa zastawa, Muzyka ze śmietnika - Instrumenty muzyczne, "Zrób to sam" - świecznik ze słoika.
Zakupiono gry, rzutnik multimedialny, które od początku były wykorzystywane. Dla dzieci urządzono kącik ekologiczny z nowymi stoliczkami i krzesełkami. Tak jak zaplanowano, każde zajęcia łączyły w sobie elementy edukacji i zabawy oraz zajęć manualno-artystycznych. Do zajęć zgłoszono 24 dzieci.
-Wycieczki dla dzieci i młodzieży
Pierwsza wycieczka polegała na udaniu się nad zbiorniki wodne w Olzie pod kierunkiem p. Tlołka, gdzie dzieci praktycznie poznawały owady, rośliny oraz badały czystość wody. W tych zajęciach brało udział 23 uczestników oraz 2 wolontariuszki. Drugie zajęcia odbyły się na Meandrach Odry, gdzie 11 uczestników wzięło udział w Grze terenowej -(queście) "Odkryj MEANDRY na nowo" oraz bawiło się na łonie przyrody ze Świnką Pepą/animatorka p. Zając w poszukiwanie skarbów- minerałów.
- Konkurs "Recyklingowe cudeńko"
W konkursie wzięły udział głównie dzieci uczestniczące w warsztatach. Przygotowano dla nich nagrody, które wręczono na Rodzinnym pikniku ekologicznym w dniu 5 czerwca 2021.
- Rodzinny Piknik Ekologiczny
Zadanie to zrealizowano w dniu 5 czerwca 2021 w Parku Wiejskim w Olzie. Partnerem w tym zadaniu był Ośrodek Kultury w Olzie.. Zostały przygotowane atrakcje dla dzieci: dmuchaniec, animatorzy, gry i zabawy ekologiczne. Przeprowadzono wręczenie nagród oraz krótką prelekcję na temat Zasady 3xR. Rodzice dzieci uczestniczących w warsztatach mogli zobaczyć filmik z przebiegu zajęć. Wszyscy uczestnicy pikniku otrzymali plakietki/odblaski "Bądź EKO" podobnie zresztą jak uczestnicy poszczególnych warsztatów i wycieczek.
Realizacja tego projektu jest zwróceniem uwagi na ważny problem jakim jest troska o Naszą Ziemię i potrzeba zmiany postaw i zachowań każdego mieszkańca. Projekt zakładał zaangażowanie praktycznie od najmłodszych uczestników - w wieku przedszkolnym, poprzez dzieci i młodzież w wieku szkolnym aż do ich rodziców i dziadków. Zaplanowane warsztaty, gry, zabawy, badania i konkursy oraz rodzinny piknik, sprawiły, że tematyka ekologiczna została przekazana w łatwy i przyjemny sposób a także dała okazję do bardzo twórczego i integracyjnego spędzenia wolnego czasu.