Wsparcie na wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Menu podręczne

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota

ul. Raciborska 27

44-350 Gorzyce

tel./fax. 32 45 15 034

 [email protected]

Godziny otwarcia biura:

7.30 – 17.00 w poniedziałek

7.30 – 15.30 od wtorku do czwartku

7.30 – 12.00 piątek

 

GRANT 6/2019/PG/11- EUGENIUSZ KATRYNIOK

Nasze skarby-Bełsznica- kulinarna przeszłość

Celem zadania ''Nasze skarby -Bełsznica-kulinarna przeszłość" była promocja  i popularyzacja dziedzictwa kulinarnego obszaru objętego LSR poprzez  realizację spotkań warsztatowych w Bełsznicy dla mieszkańców  LGD Morawskie Wrota .
Zadanie polegało na przeprowadzeniu tematycznych kulinarnych warsztatów oraz wydaniu broszury z przepisami. Miało następujący przebieg:
1.Przygotowanie broszury- zeszytu z przepisami kulinarnymi 
Opracowano wydrukowano 200 szt. broszur z przepisami kulinarnymi w oparciu o tematykę warsztatów.
2. Przeprowadzenie warsztatów pt. Ogrodowe smaki
Prowadzący warsztaty w praktyczny sposób przekazał uczestnikom przepisy na powidła śliwkowe, kiszoną kapustę ,syrop z buraków, przetwory z rokitnika i domowe dżemy. Wszystko z przygotowanych przez siebie produktów.
3. Przeprowadzenie warsztatów pt. Mleczne skarby
Głównym bohaterem warsztatów było mleko. Animator  w trakcie spotkania przekazał  uczestnikom warsztatów  jak w praktyczny sposób w warunkach domowych można przetworzyć  mleko na takie produkty jak: ser, masło twaróg i inne produkty. Całe warsztaty w oparciu o produkty prowadzącego.
4. Przeprowadzenie warsztatów pt. Pieczywo dla każdego
W trakcie warsztatów prowadzący pokazał uczestnikom  jak w warunkach domowych można upiec : chleb na zakwasie, chleb z gara, tradycyjne bułeczki czy pospolite  podpłomyki.
5. Przeprowadzenie warsztatów pt. Tradycyjne słodkości
Na zajęciach  uczestnicy  sami od podstaw przygotowywali tradycyjne ciasto drożdżowe na kołacz. Następnie sami go wyrabiali , układali i dekorowali. Przygotowany piec pozwolił  na wypiek kołacza Uczestnicy zapoznali się z recepturą na takie produkty jak : moczka, świąteczne makowe bułki tzw. śmigołki, mazurek.
6. Spotkanie podsumowujące  '' Przy wspólnym stole''
Przy wspólnym stole to ostatnie  z serii spotkań. Uczestnicy dyskutowali nad przebiegiem i i wartością poprzednich spotkań, wymieniali się doświadczeniami i spostrzeżeniami .w trakcie jego trwania odbyła się prezentacja folderu z przepisami obejmujące poprzednie warsztaty. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani świeżo upieczonym kołaczem kawą i produktami z poprzednich warsztatów. Każdy z nich otrzymał prezentowany zeszyt z przepisami.