"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Menu podręczne

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota

ul. Raciborska 27

44-350 Gorzyce

tel./fax. 32 45 15 034

 [email protected]

Godziny otwarcia biura:

7.30 – 17.00 w poniedziałek

7.30 – 15.30 od wtorku do czwartku

7.30 – 12.00 piątek

 

GRANT 6/2019/PG/7- AKTYWNA OLZA

Nasze skarby znad Olzy i Odry.

Celem zadania realizowanego przez Stowarzyszenie Aktywna Olza była popularyzacja miejscowego dziedzictwa materialnego poprzez zamieszczenie tablic informacyjnych, przy dwóch ważnych historycznie obiektach tj. Pomniku i Kaplicy oraz dziedzictwa niematerialnego - poprzez zebranie wspomnień i zdjęć związanych z ważnym wydarzeniem jakim była Powódź 1000-lecia w Olzie, w 1997 r.
Tablice zostały umieszczone na betonowych podstawach w dwóch bardzo ważnych historycznie miejscach. Mianowicie - pierwsze to Pomnik przy ulicy Bogumińskiej (DK 78), miejsce ważne dla nas mieszkańców obszaru pogranicza. Tablica ta przybliża najważniejsze dla Olzy wydarzenie, jakim była Bitwa Olzańska, która w III Powstaniu Śląskim przechyliła na tym odcinku walk, zwycięstwo, na stronę Powstańców. Stąd istniała potrzeba jej osadzenia w aspekcie zbliżania się setnej rocznicy tego wydarzania.
Druga tablica została umieszczona przy zabytkowej Kaplicy pod wezwaniem Świętej Rodziny. Jest to obiekt pochodzący z 1800 r. zlokalizowany na miejscu wcześniejszej drewnianej kaplicy Św. Jana Nepomucena. Obok znajduje się przeniesiony w 2019 r. krzyż pokutny. Ponieważ Kaplica jest to obiektem zabytkowym, i posiada zamieszczone na elewacji dwie pamiątkowe tabliczki ukazujące poziomy wód podczas powodzi, jest często odwiedzana przez turystów. O otoczenie dbają mieszkańcy Olzy. Istniała więc potrzeba zamieszczenia szerszej informacji o Kaplicy i Krzyżu pokutnym. Na tablicy znajdują informacje o tych obiektach i o historii z nimi związanej. Obok tablicy posadzono drzewo szlachetne, aby dawało cień i upamiętniało 100-lecie odzyskania niepodległości.
Kolejne zadanie polegało na spisaniu wspomnień mieszkańców i osób związanych z powodzią w 1997 r. oraz ich opracowaniu w postaci reportaży przez jedną autorkę. W tym celu zebrano i zdigitalizowano zdjęcia pochodzące z 1997 r. Zadanie to pozwoliło na utrwalenie niezmiernie ważnego dla mieszkańców tragicznego wydarzenia. W realizację zadań przy zbieraniu materiałów włączyła się młodzież szkolna i mieszkańcy. W ramach projektu zostały tez wykonane dwa rodzaje magnesików w stylu retro, na których wykorzystano zdjęcia znajdujące się w archiwum stowarzyszenia.  
Poprzez postawienie tablic informacyjnych i opracowanie materiału dotyczącego Powodzi 1997 r. wzrośnie zaangażowanie mieszkańców w pielęgnowanie posiadanego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Dzięki takim działaniom mieszkańcy budują swoją tożsamość. Zaś odwiedzający Olzę turyści mogą w ten sposób wzbogacić swoją wiedzę o ciekawych miejscach historycznych oraz kulturowych. Miejscowość staje się bardziej atrakcyjna.