"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Menu podręczne

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota

ul. Raciborska 27

44-350 Gorzyce

tel./fax. 32 45 15 034

 [email protected]

Godziny otwarcia biura:

7.30 – 17.00 w poniedziałek

7.30 – 15.30 od wtorku do czwartku

7.30 – 12.00 piątek

 

GRANT 6/2019/PG/9- BOGUMIŁA GODOJ

Wydanie publikacji pt."Pierwej to było blank inakszy niż dzisio, czyli obraz mojej Małej Ojczyzny w "Godkach i bojkach śląskich" Brunona Strzałki. - Nasze Skarby


Celem zadania było wydanie publikacji pt. Pierwej to było blank inakszy niż dzisio, czyli obraz mojej Małej Ojczyzny w "Godkach i bojkach śląskich" Brunona Strzałki - Nasze Skarby oraz zorganizowanie eventu promującego publikację dla mieszkańców Gminy Lubomia.
Monografia powstała w wyniku pracy nauczycieli Szkoły Podstawowej w Lubomi pod kierunkiem grantobiorcy w oparciu o książkę Brunona Strzałki. Składa się z trzech części:
1) Zbiór autorskich scenariuszy inscenizacji opatrzonych zdjęciami z przedstawień, w których udział brali brać uczniowie szkoły z Lubomi.
2) Zbiór godek napisanych gwarą przez uczniów i absolwentów wzbogacony ilustracjami do godek wykonanymi przez uczniów szkoły.
3) Fotorelacja z Koncertów Noworocznych, w których brali udział rodzice, absolwenci, uczniowie, pracownicy szkoły, opatrzona obszernym komentarzem.
Książka jest odpowiedzią na potrzebę zachowania od zapomnienia historii, gwary, kultury lokalnej społeczności oraz pogłębi relacje społeczne, a także więzi rodzinne. Z uwagi na fakt, że "Godki i bojki śląskie" zostały napisane językiem, który dziś uznać by można za archaiczny i trudno zrozumiały dla młodego odbiorcy, grantobiorca postanowił wraz z Gronem pedagogicznym wydać scenariusze najpopularniejszych godek w języku gwarowym bardziej zrozumiałym współczesnemu odbiorcy. Miało to na celu wzbudzenia zainteresowania lokalnymi tradycjami, historią i zwyczajami oraz propagowania czytelnictwa.