"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Menu podręczne

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota

ul. Raciborska 27

44-350 Gorzyce

tel./fax. 32 45 15 034

 [email protected]

Godziny otwarcia biura:

7.30 – 17.00 w poniedziałek

7.30 – 15.30 od wtorku do czwartku

7.30 – 12.00 piątek

 

GRANTY 6/2018/PG/1/Z2 - STOWARZYSZENIE "PRZY DZIUPLI"

Nasz nowy dom – nasze miejsce na ziemi – to zadanie skierowane do osób zależnych: osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie, będzie to zadanie ogólnodostępne. Mieszkanie, którego obecnie właścicielem jest Urząd Gminy Godów zostały mocą podpisanego porozumienia przekazane na użytkowanie dla naszego Stowarzyszenia Przy Dziupli. Planujemy utworzenie w nich dwóch mieszkań treningowych, czyli takich, gdzie pod okiem terapeuty osoby niepełnosprawne maksymalnie wdrożą się do samodzielnego życia i gospodarowania, aby w przyszłości mieć szansę na pobyt w mieszkaniu wspieranym. Głównym celem przystąpienia do zadania jest pozyskanie funduszy na zakup mebli oraz niezbędnego sprzętu służącego do funkcjonowania mieszkania, a także zakup materiałów służących w mieszkaniach do nauki zagospodarowania wolnego czasu czyli sprzęt audiowizualny, materiały plastyczne i gry dydaktyczne, które zostaną wykorzystane podczas zajęć popołudniowych. Materiały dydaktyczne niezbędne są do utrwalenia zdobytych umiejętności przez podopiecznych. Planujemy wyposażyć w meble cztery pokoje przeznaczone dla 8 osób. Na dole budynku znajduje się duża świetlica, w której planujemy prowadzić zajęcia z niepełnosprawnymi, szkolenia dla opiekunów, asystentów, warsztaty dla rodziców oraz zajęcia integrujące lokalna społeczność. Przewidziana jest również aktywność związana z różną formą terapii a więc zajęcia plastyczne wykorzystujące zasoby terenu LSR, rękodzieła, techniczne, praca z różnymi fakturami, wyszywanie i szycie maskotek oraz toreb. W związku z tym, że mieszkania, które użyczyła nam gmina są puste potrzebujemy sporych zasobów aby te mieszkania wyposażyć i przygotować do pracy z naszymi podopiecznymi.

Ze względu na funkcjonowanie psychofizyczne, problemy z komunikowaniem się nasi podopieczni wymagają stałej choć czasem tylko delikatnej pomocy opiekuna. Będzie to dla nich jedyna szansa aby znaleźć się poza domem rodzinnym , aby nabyć nowe umiejętności lub utrwalić i udoskonalić już te nabyte. W wyniku projektu 40 osób niepełnosprawnych nauczy się samodzielnie funkcjonować, co przyczyni się do zmniejszenia obciążenia w przyszłości gminy koniecznością sfinansowania opiekunów dla tych osób. Docelowo osoby te nie będą anonimowe i dzięki temu, jest nadzieja, że w przyszłości włączą się w życie lokalnej społeczności. Prawie 80 rodziców będzie spokojniej patrzeć w przyszłość swoich dzieci, mając świadomość, że stały się one samodzielne i odpowiedzialne. Projekt ten skierowany będzie do szerokiej grupy odbiorców z terenu LGD, a jego promowanie będzie odbywać się poprzez portale społecznościowe, ogłoszenia i współpracę z instytucjami pomocowymi tj. Ośrodki Pomocy Społecznej, Biblioteki, Domy Kultury, Stowarzyszenia itp. W wyniku tego projektu zwiększy się także świadomość społeczna ludzi żyjących na terenie gmin zrzeszonych w LGD, dzięki integrującym środowisko imprezom kulturalnym.

Planowane działania: 09.2019 -przygotowanie listy potrzebnych sprzętów do wyposażenia mieszkania, 09.2019 weryfikacja i przygotowanie aktualnej wyceny potrzebnych sprzętów, 09.2019 - 10.2019 - złożenie zamówienie w sklepach - zakup towarów, 10.2019 - transport oraz montaż zakupionego wyposażenia, 10.2019 - uroczyste otwarcie pokoi wyposażonych w zakupione sprzęty i zakończenie zadania.