"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Menu podręczne

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota

ul. Raciborska 27

44-350 Gorzyce

tel./fax. 32 45 15 034

 [email protected]

Godziny otwarcia biura:

7.30 – 17.00 w poniedziałek

7.30 – 15.30 od wtorku do czwartku

7.30 – 12.00 piątek

 

GRANTY 6/2018/PG/4/Z1 - GOK MSZANA

1. Realizacja zadania poleć będzie na przeprowadzeniu warsztatów i szkoleń o charakterze teoretycznym i praktycznym. tematyka cyberprzemocy wśród seniorów i nie tylko wydaję się być odległa, jednak na chwilę obecną odnotowuje się wiele przypadków naruszenia i oraz stosowania technik socjologicznych mających na celu wykorzystanie finansowe osoby starsze, nieświadome istniejącego zagrożenia. Poprzez realizację chcielibyśmy przede wszystkim podnieść świadomość obywatelu Gminy a w szczególności osoby, które dostęp d fachowej wiedzy w w/w zakresie mają ograniczony. Nowoczesne techniki multimedialne są ogromnym ułatwieniem życia społeczeństwa jednak niosą za sobą wiele zagrożeń o których często przekonujemy się gdy stajemy się ich ofiarami. Dodatkowym elementem zadania będzie nakręcony krótki film o charakterze edukacyjno-szkoleniowym, przedstawiający scenki obrazujące metody stosowane w cyberprzemocy. Zadanie nie służy indywidualnej promocji produktów lub usług lokalnych.

2. Coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem cyberprzemocy w Polsce i na świecie, niewiele natomiast wiemy o profilaktyce i sposobach przeciwdziałania zjawisku przemocy cybernetycznej w związku z powyższym chcielibyśmy przeprowadzić warsztaty w celu podniesienia świadomości o istniejącym rzeczywistym zagrożeniu i skali jego występowania. Niewątpliwie, walorem prowadzonych warsztatów byłby wymiar praktyczny, jak również wymiana wzajemnych doświadczeń. Warsztaty skierowane będą przede wszystkim do osób starszych popularnie nazywanych seniorami, ponieważ świadomość zagrożenia właśnie w tej grupie wiekowej jest najniższa. Osoby te posiadają niewielką wiedzę z zakresu nowoczesnych rozwiązań multimedialnych a jeśli już takową posiadają to zwykle poruszanie się w tym obszarze jest dosyć ogólne.

3. W ramach realizacji zadania planuje się przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych. Warsztaty obejmują m.in. zagadnienia: prawne, ekonomiczne, techniczne, cywilne, finansowe i cyfrowe. Wskazują również na bezpieczne i odpowiedzialne postawy obywatelskie, metody i środki zabezpieczenia mienia oraz sposoby przeciwdziałania zagrożeniom, w tym próbom nadużyć i wyłudzeń wymierzonym w osoby starsze. Realizacja zadania ma krzewić oraz rozwijać przedmiotową tematykę bezpieczeństwa seniorów zarówno w miejscu zamieszkania, w ruchu drogowym i w cyberprzestrzeni, a także w życiu społecznym, czy w kontaktach z nieznajomymi w/w związku z tym zostanie nakręcony film o tematyce przemocy w cyberprzestrzenie, który będzie również materiałem edukacyjnym przeznaczonym dla różnych grup społecznych oraz dla szkół, zostaną wydane broszury informacyjne zawierające najważniejsze informacje dotyczące zarówno tematu przestępstw w cyberprzestrzeni jak również informacje gdzie i jak szukać pomocy gdy jest się ofiarą. Szkolenia będzie zorganizowane dla 2 grup po 8 osób, 1 raz w tygodniu przez 4 tygodnie po 3 godziny każde szkolenie. Podczas naboru uczestników szkolenia będzie się liczyła kolejność zgłoszeń przy czym pierwszeństwo udziału w szkoleniu będą miały osoby z grupy defaworyzowanej czyli 50+. Harmonogram realizacji zadania: a. Wrzesień - październik 2019 - działania mające na celu rozpowszechnienie informacji dotyczących planowanych działań oraz promocja zadania. b. Październik 2019 - nabór uczestników biorących udział w zadaniu c. Październik-listopad - realizacja zadania - przeprowadzenie szkoleń i warsztatów. d. Grudzień - podsumowanie - zakończenie zadania.

4. W ramach przeprowadzonych szkoleń i warsztatów chcemy uzyskać efekt podniesienia świadomości obywateli z grupy 50+ co oznacza, że uczestnik zadania Senior będzie bezpieczny i świadomy podejmowanych decyzji w cyberprzestrzeni. 5. Promocja zadanie odbywać się będzie przede wszystkim na stronie Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie, Urzędu Gminy Mszana,na portalach społecznościowych obu instytucji, oraz zostaną zamieszczone informacje w miesięczniku "Nasze wieści gminne" oraz na stronie LGD Lokalna Grupa Działania "Morawskie Wrota"