"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Menu podręczne

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota

ul. Raciborska 27

44-350 Gorzyce

tel./fax. 32 45 15 034

 [email protected]

Godziny otwarcia biura:

7.30 – 17.00 w poniedziałek

7.30 – 15.30 od wtorku do czwartku

7.30 – 12.00 piątek

 

WIEŚCI Z LGD

Co słychać w Lokalnej Grupie Działania Morawskie Wrota?

W bieżącym roku Stowarzyszenie ogłosiło dwa ostatnie konkursy zaplanowane w naszej  strategii rozwoju. Na podejmowanie działalności przeznaczyliśmy 5 premii po 60 tys. złotych. Zainteresowanie było duże ponad 100% przekraczające możliwości konkursu. Dla zainteresowanych chcemy podać, że pod koniec tego roku planujemy następne nabory zarówno dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z własną firmą jak i dla tych, którzy chcą rozwijać działające przedsiębiorstwo. 

W czerwcu ogłosiliśmy nabór na projekt grantowy pod nazwą  „Kontakty ponad barierami”, gdzie staramy się wspierać lokalne stowarzyszenia oraz liderów w działaniach na rzecz naszych mieszkańców. To właśnie te małe granty są dla nas prawdziwą radością i dostarczają wiele satysfakcji, bo mobilizują i uaktywniają różne grupy. Najlepiej to można zauważyć na działaniach, które właśnie teraz się odbywają, przesunięte z  poprzedniego roku z powodu pandemii. I tak finalizujemy projekt grantowy Nasze Skarby w którym zrealizowano GRANTY:

1. Bogumiła Godoj - " Wydanie publikacji pt."Pierwej to było blank inakszy niż dzisio, czyli obraz mojej Małej Ojczyzny w "Godkach i bojkach śląskich" Brunona Strzałki. - Nasze Skarby".

2. GMINA MARKLOWICE- "NASZE SKARBY- multimedialna wędrówka szlakiem marklowickich perełek 25 lat po reaktywacji Gminy Marklowice".

3. LUDOWY KLUB SPORTOWY "NAPRZÓD" CZYŻOWICE - "Nasze skarby- Historia Klubu Sportowego "Naprzód" Czyżowice- wydanie publikacji".

4. Barbara Mazurek - "Nasze skarby - ocalić od zapomnienia".

5. Stowarzyszenie "Aktywna Olza" - "Nasze skarby znad Olzy i Odry".

6. Stowarzyszenie Artystyczne Zespołu Aplauz - " Taniec i przyjaźń to nasze skarby-kronika Zespołu Aplauz".

7. Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzyczkach - "NASZE SKARBY - Biesiada z nutą miodu".

8. Eugeniusz Katryniok - " Nasze skarby-Bełsznica- kulinarna przeszłość".

9. Krystyna Dawid - " Śpiew to radość - to nasz skarb!".

Wkrótce zostaną zrealizowane zadania:

10. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie - "Od smowów do oczepin - nasze tradycje weselne i okołoweselne" – popularyzacja materialnego i niematerialnego dziedzictwa obszaru wiejskiego gminy Mszana - Nasze Skarby.

Dzieje się wiele również w drugim projekcie „Współpraca-integracja-rywalizacja”:  gdzie część zadań się już odbyła: 

1. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi - " Lubomski masterchef: współpraca-rywalizacja-integracja przy warzeniu, graniu i kamerowaniu". 

2. Simona Mioduszewska - "Współpraca-rywalizacja-integracja. Pierwsza pomoc dla każdego".

a pozostałe są w trakcie realizacji:

3. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu wsi Krostoszowice "INTER KROSTOSZOWICE-  "Współpraca międzypokoleniowa – rywalizacja sportowa –integracja społeczna"

4. Eugeniusz Zgrzędek -  "Ekologiczne rywalizacje mieszkańców Śląskiej Wsi- współpraca- rywalizacja - integracja"

5. Stowarzyszenie "Aktywna Olza - " Bądź EKO... Współpraca-rywalizacja-integracja”

6. Katryniok Eugeniusz - "OLIMPIADA WIEJSKA - BEŁSZNICA- współpraca-rywalizacja-integracja”

7. Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy Marklowice - " Współpraca-Rywalizacja-Integracja"

8. Klub Sportowy M.E.T.A - "Impreza sportowa "Leca abo ida"- Współpraca- rywalizacja- integracja".

9. Ludowy Klub Sportowy Tworków - "Współpraca - rywalizacja - integracja Bieg o "ZŁOTY KŁOS" 2021".

Specjalnie podajemy powyższe dane,  aby uzmysłowić jak wielki potencjał i inicjatywę wzbudzają właśnie te małe GRANTY – do 12 tys. zł i jak wiele ciekawych pomysłów już się zrodziło a obecnie są wcielane w życie. W realizację włączają się grupy mieszkańców angażując  całe swoje środowisko. 

Po zakończonym projekcie pozostaje nie tylko rozliczenie (granty są w 100% refinansowane), ale często trwałe efekty w postaci publikacji, doposażenia czy zakupionych  drobnych sprzętów. Jednak największa dla grantobiorców powinna być satysfakcja i radość  z dobrze wykonanej pracy dla swojej Małej Ojczyzny, z tego że poradzili sobie z biurokracją, z tego że mimo wielu przeszkód, szczególnie w ostatnim okresie pandemicznym, wzmocnili swoje kompetencje i wiele się nauczyli. 

Konkursy ważne, planowanie przyszłości jeszcze ważniejsze, ale pełną parą idą też działania prowadzone przez Zarząd i Biuro LGD Morawskie Wrota. I tak rozpędził nam się projekt współpracy międzynarodowej EPOCA „Ochrona środowiska – naszą wspólną aspiracją”. Rozpoczęliśmy od zakupu kompostowników umieszczonych w 13 miejscach w naszych gminach w sąsiedztwie terenów  zielonych, przeprowadziliśmy konkurs na Spot Ekologiczny zaadresowany do dzieci i młodzieży. Wpłynęło 11 filmów, gdzie młodzi ludzie w nowatorski sposób pokazują jak zmieniać nasze zachowania i nawyki  aby chronić Ziemię. Nagrody trafiły do Połomii,  Rogowa i  Syryni a z wynikami można się zapoznać na naszej stronie internetowej www.morawskie-wrota.pl  z tego miejsca  serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej współpracy z nami. 

Kontynuujemy uświadamianie w zakresie zagospodarowania energią, poprzez gry i zabawy adresowane dla dzieci , młodzieży i starszych w tzw. Miasteczkach energii.  Posiadają one różnorodne interaktywne instalacje edukacyjne oraz stanowiska do pracy,  gdzie uczestnicy gry przy pomocy animatorów rozwiązują kolejne zadania. Ustawiane są na wielkich imprezach plenerowych w każdej gminie (były już w Mszanie i Chałupkach -Gm. Krzyżanowice).  

Ważnym dla naszych gmin, jest problem zagospodarowania śmieci, więc postanowiliśmy w czasie wizyty studyjnej do naszych Partnerów tj. Lokalnej Grupy Działania Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej odwiedzić Bioelektrę, czyli firmę która zajmuje się sortowaniem. Mieliśmy okazję  prześledzić cały proces przetwarzania niesortowanych śmieci, przy kompetentnym komentarzu Wiceprezesa P. Pawła Millera. Kilka niezbędnych informacji o tym jak to działa,  znajdą Państwo na stronie firmowej, którą szczerze polecamy https://bioelektra.com/pl/technologia-2/ .Uczestniczący w wyjeździe pracownicy wydziałów ochrony środowiska, radni i mieszkańcy, żywo dyskutowali na tematy związane z zagospodarowaniem, recyklingiem śmieci i  związanymi z tym kosztami. Konkluzja po tej wizycie była jedna i jedyna „Taka sortownia byłaby BARDZO POTRZEBNA w naszym regionie”.  Tematy ekologiczne, wykorzystania lokalnych zasobów w tym turystycznych zdominowały nasz wyjazd, bo oprócz Bioelektry zwiedzaliśmy jedyny w Polsce zakład przechowywania odpadów radioaktywnych, poznaliśmy też  Forty w Różanie oraz fantastyczny Ziołowy Zakątek w Korycinach (woj. Podlaskie). Życzliwa atmosfera, wzajemne poznawanie się i tzw. sieciowanie - wymiana różnych poglądów, dopełniają obrazu tego pouczającego wyjazdu. 

W LGD Morawskie Wrota trwają intensywne prace nad filmami promującymi bogactwo przyrody obszaru Morawskich Wrót oraz powstaje aplikacja na telefon, prowadząca nas po najciekawszych miejscach i atrakcjach czy szlakach. Tak więc środki z tzw. projektów współpracy są u nas bardzo efektywnie wykorzystywane. Wśród dalszych działań w ramach EPOCA, czeka nas wyjazd do Partnerów z Rumunii. 

Ważną pozycją w działaniach LGD MW, jest Operacja Własna, gdzie chcemy pokazać jak w naszej tradycji, obyczajach jak również w codziennym życiu przebiegał ROK NA WSI. Zgromadziliśmy już niezłą bazę starych fotografii, czas teraz na opracowywanie publikacji w formie albumu. 

Nowym, dodatkowym działaniem przez nas prowadzonym, są zajęcia gimnastyki korekcyjnej prowadzone na Basenie Nautica w Gorzycach. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież z obszaru całego LGD Morawskie Wrota. Uczestniczy w nich 120 uczniów w 10 grupach, a całość programu obejmuje  20 zajęć w wodzie.

Na zakończenie pragniemy wspomnieć o tym, co powstanie w naszych gminach dzięki małym projektom infrastrukturalnym z LGD Morawskie Wrota: tężnia na Słonecznej Wyspie w Marklowicach, punkt informacji turystycznej i miejsce wypoczynku dla rowerzystów w Lubomi, toalety dla rowerzystów przy szlakach rowerowych w Gminie Godów i Krzyżanowice, punkt oczyszczania dla kamperów w Mszanie, trzy place zabaw w Gminie Gorzyce. 

Jak Państwo widzicie działamy wspólnie z naszymi mieszkańcami-dla naszych mieszkańców, oby jak najdłużej i jak najbardziej efektywnie. 

Lucyna Gajda  

Kierownik Biura LGD MW

Bądź EKO - Grant Aktywnej Olzy

Nowe publikacje powstałe u naszych Grantobiorców

Biesiada z nutą miodu Granty KGW Gorzyczki

 EPOCA -zakupione kompostowniki są zapełniane

Gry i zabawy ekologiczne ramach EPOCA

Wizyta w ramach EPOCA - w Bioelectrze

Wizyta w LGD Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej - Różan