Wsparcie na wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Menu podręczne

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota

ul. Raciborska 27

44-350 Gorzyce

tel./fax. 32 45 15 034

 [email protected]

Godziny otwarcia biura:

7.30 – 17.00 w poniedziałek

7.30 – 15.30 od wtorku do czwartku

7.30 – 12.00 piątek

 

WYJAZD DO SZWECJI - RELACJA

Po całym roku ciężkiej pracy, ograniczeń związanych z pandemią … grudzień zaczęliśmy w Szwecji.
Na zachodnim wybrzeżu Szwecji w miejscowości Halmstad odbyła się konferencja z okazji 30-lecia podejścia LEADER w której uczestniczyła nasza specjalistka ds. projektów Agata Woryna.
Obszerna część konferencji była poświęcona długoterminowej  wizji obszarów wiejskich ( LTVRA; Long Term Vision for Rural Areas).  Podczas pobytu w Szwecji była okazja do zapoznania się  z zrealizowanymi projektami w ramach inicjatywy LEADER.  Uczestnicy konferencji byli podzieleni na 6 grup, każdy z uczestników miał możliwość wyboru jednej z sześciu wycieczek autokarowych, różniących się zakresem tematycznym. 

Nasza Agata miała możliwość zobaczyć wioskę Kvibille w której znajduje się ponad 100- letnia mleczarnia, a lokalna społeczność wytyczyła szlak spacerowy po miejscowość. Wydana została też mapka z zaznaczeniem atrakcji turystycznych. Kolejnym punktem na trasie była miejscowość Hyltebruk w której z inicjatywy mieszkańców rozbudowano siłownię cross-fit. Siłownia jest bardzo dobrze wyposażona w dobrej klasy sprzęt a młodzież już od 15 roku życia może uczestniczyć w zajęciach pod okiem trenerki za symboliczną kwotę 120 euro rocznie. Dla zainteresowanych treningi odbywają się dwa razy w tygodniu.

W miejscowości Landeryd można było zobaczyć stare pociągi parowe, które uruchamiane są raz w roku- początkiem września. Jest to wydarzenie przyciągające tysiące miłośników kolei parowej z całego świata. 
Ostatnim miejscem na naszej trasie była miejscowość Simlångsdalen, w której mieszkańcy wytyczyli trasy plenerowe w celu promocji walorów przyrodniczych regionu a w planach mają jeszcze leśne ścieżki rowerowe.Podczas wyjazdu była możliwość degustacji lokalnej kuchni oraz podziwiania ośnieżonych szwedzkich krajobrazów. Zaś podczas jednej z  kolacji uczestnicy konferencji prezentowali wpływ działania Lokalnych Grup Działania na swoich obszarach. 

Każdy dzień był pełen wrażeń i niewątpliwie wartością dodaną wyjazdu była wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy byli z różnych krajów.