"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Menu podręczne

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota

ul. Raciborska 27

44-350 Gorzyce

tel./fax. 32 45 15 034

 [email protected]

Godziny otwarcia biura:

7.30 – 17.00 w poniedziałek

7.30 – 15.30 od wtorku do czwartku

7.30 – 12.00 piątek

 

Galeria zdjęć

22.09.2021

WYJAZD DO RUMUNII - PROJEKT EPOCA

W ramach projektu współpracy EPOCA zorganizowany był wyjazd studyjny w dniach 
 6 -12 września 2021 r.  do naszego partnera LGD w Rumunia GAL COVURLUI wraz z drugą partnerską Lokalną Grupa Działania "Szlak Niziny Mazowickiej" z Czerwonki Włościańskiej. 

Przedstawiamy krótką relację z wizyty wraz ze zdjęciami :-)

W dniu 6 września 2021 r. grupa 20 uczestników ( członkowie Stowarzyszenia, członkowie Zarządu i Rady LGD) wyruszyła o godz.5.00 spod Nautici do Rzeszowa, gdzie spotkaliśmy się z LGD Szlak Niziny Mazowickiej.  Następnie już wspólnie kontunuowaliśmy podróż przez Słowację i Węgry do Rumunii.  W godzinach wieczornych zakwaterowaliśmy się  w hotelu w Oradii, gdzie po kolacji udaliśmy się na spacer po ulicach secesyjnego centrum dawnej „perły w koronie Habsburgów”. 
7 września 2021 r. – wtorek, był to czas na zasadniczą Transylwanię. Zaczęliśmy  od zwiedzania miasta Cluj-Napoca, miejscowości nazywanej „mózgiem Siedmiogrodu”, gdzie urodził się wybitny władca Węgier – Maciej Korwin. Następnie udaliśmy się do Sighisoary. Jest to miasto niezwykłe, twierdza Siedmiogrodu otoczona basztami, z gotyckimi domami i wieżami, z krętymi uliczkami prowadzącymi do górującego nad miastem kościoła. Zobaczyliśmy  fortyfikacje, Wieżę Zegarową, dom, w którym miał się urodzić Drakula oraz gotycki kościół "Na Wzgórzu" - obecnie Muzeum Kultury Sasów Siedmiogrodzkich. Następnie przejechaliśmy do Braszowa na kolację i nocleg.
W środę rano po śniadaniu, kiedy miasto budzi się do życia, poszliśmy na spacer po Braszowie.  Zobaczyliśmy m.in. rynek z ratuszem, w którym obecnie mieści się Muzeum Historyczne, gotycki "Czarny Kościół", obwarowania miejskie oraz Bramę Katarzyny. Przecisnęlismy się też przez najwęższą uliczkę w Rumunii. Następnie ruszyliśmy w podróż dalej na południe, pokonując przełęcze w Karpatach Południowych, aby dotrzeć do miejscowości Sinaia, gdzie znajduje się zamek Peles. Jest to olśniewająca swym bogactwem i niezwykłą architekturą dawna rezydencja króla Karola I Stamtąd udaliśmy się na nocleg do Gałacza.
W czwartek wraz z pzredstawicielami rumuńskiego LGD odwiedziliśmy beneficjentów, którzy skorzystali z dofinansowania w ramach rozwoju przedsiębiorstw. Byliśmy na myjni samochodwej oraz we winnicy Ciekawą atrakcją był rejs po Dunaju. Na wieczór odbyła się kolacja wraz z naszymi gospodarzami, której towarzyszyły dyskusje, wzajemna wymiana doswiadczeń i podziękowanie za gościnę.W piątek po wczesnym śniadaniu wyjechaliśmy  z Gałacza i mieliśmy całodzienny przejazd do regionu Maramuresz. Na nocleg zatrzymaliśmy się w rejonie Sygietu Marmaroskiego. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja połączona z muzycznym występem regionalnym.

Ostatni dzień naszego pobytu w Rumunii zaplanowaliśmy na zwiedzaniu regionu Maramuresz, który słynie z drewnianej architektury. Zobaczyliśmy wspaniałe drewniane kościoły w Budesti i Barsanie oraz  tzw. Wesoły Cmentarz w Sapancie. Po południu wyruszyliśmy w kierunku Polski i o godzinie 5.00 rano dotarliśmy szczęśliwie do domu.